SEO nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Temel bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak için iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında daha iyi görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.


  Seo Nedir
  seo nasıl çalışır

  SEO Nasıl Çalışır?

  Google ve Bing gibi arama motorları , web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine eklemek için botları kullanır. Daha sonra, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sıra sayfalarının görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder.

  Arama sıralama faktörleri, kullanıcı deneyiminin bazı yönleri önemli olarak kabul edilebilir. Bizim SEO Faktörlerin Periyodik Tablo SEO genel öneme dayalı altı ana kategori ve ağırlıkları her birine faktörleri düzenler. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve taranabilirlik ve mobil uyumluluk, önemli site mimarisi faktörleridir.

  Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Ücretli arama reklamlarının

  aksine (SEM) , daha yüksek organik arama sıralaması elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız.

  Eğer Seo Konusunda Yeniyseniz ve ingilizceniz varsa bu videoyu tavsiye ediyorum.

  Seo Nasıl Yapılır?

  Seo temellerini anlayarak başlamanız gerekiyor bunun için iki kaynak önermek istiyorum.

  Seo Temel Kuralları

  Seo Başlangıç Kılavuzu

  Bu iki yazıyı incelediğinizde temel seo mantığını anlamış olacaksınız. Seo temellerini anladığınızda seo’nun asıl amacını anlamış olacaksınız. Seo nasıl yapılır? Seo google veya bing algoritmasında ki kuralları anlayarak onlara uygun sayfa oluşturmaktan geçer.

  Seo Temellerinde sayfanızda yazının ne için yazıldığını iyi anlatın. Mesela siz kamera satan bir siteyseniz. Başlığınızda <Kamera> geçmeli ve <Açıklamanızda…Kamera> geçmeli. Özgün olmalısınız. Farklı kaynaklardan yararlanarak yazılar yazabilirsiniz. Link paylaşabilirsiniz.

  SEO 3 Temel Kural

  On-Page Seo

  Seo’da yapılması gereken ilk şey web sitesini screaming frog gibi programlarla crawl (analiz etmek) crawl emeklemek anlamına geliyor. Kısaca web sitesini detaylı bir şekilde eksiklerini çıkarmak çok önemlidir. Web sitesi bu şekilde analiz edildikten sonra sayfa eksiklerini çıkarmak çok önemlidir. Raporla birlikte  sayfa eksiklerini giderebilirsiniz.

  Off-Page Seo

  Seo’da ikinci yapılması gereken çalışma ise kesinlikle Web sitesinin dışarıda yapılacak işlemleridir. Bunlardan en önemlisi backlink çalışmasıdır. Bir başka sitenin size link vermesi çok önemlidir. Burada link verme işlemi doğal yollardan gelişmeli ve paralı ve hacking yöntemi ile alınmamalıdır. Ayrıca sosyal medya paylaşımları ve açılmış profiller sitenizi doğal yoldan linkleme yapacaktır. Seo’da çok önemli bir alanda budur.

  Beyaz Şapka Seo

  Beyaz şapka yöntemi seo’da google veya diğer arama motorlarının kurallarına uyarak manüpüle (kandırmadan) etmeden websitesi çalışmaları yapmaktır.

  Siyah Şapka Seo

  Siyah şapka yöntemi seo’da google veya diğer arama motorlarını manüpüle ederek ve kandırarak yapılan işlemlerdir. Google bu gibi durumları fark ettiğinde sizi cezalandırmakta ve aldığınız SERP sıralamalarını kaybetmektesiniz. Hatta bununla kalmayıp google’dan tamamen silinme cezası bile alabilirsiniz.