SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya
sosyal medya uzmanı

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Teknolojinin ilerlemesi; yeni meslekleri beraberinde getirmektedir. Pek çok firma bu mesleklerdeki kişileri işe almaktadır. E-ticaret Uzmanı, Sosyal Medya uzmanı (Kurumsal İletişim Uzmanı), Android Danışmanı, Kişisel Marka Danışmanı vb. pek çok yeni uzmanlık alanı oluşmaktadır. Sosyal Medya Danışmanı veya Uzmanı kişi bu alanda uzmanlaşmış kişidir.

Sosyal medya anlamak burada çok önemlidir. Tüm sosyal medya platformlarının ortak özelliği platforma üye olan kişilerin paylaşım yapmasıdır. Kısaca sosyal medya platformları kişilerin gönderileri ile ayakta durmaktadır. Facebook, instagram veya twitter’in kesinlikle kendi ürettiği içerikleri yoktur.  Tüm içerikler üyeler tarafından bedavaya oluşturulur. Kulağa garip gelse de yeni dönem firmalar bu şekilde para kazanmaktadır. Amazon kesinlikle kendisi ürün satmaz. Ürün satanlara platform oluşturur. Aynı şekilde gitti gidiyor gibi firmalarda sadece aracıdır. Bunu anlamak önemlidir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medyadan tam verim almak isteyen bir kişi veya firmanın kesinlikle çalışması gereken kişidir. Sosyal medya pek çoğumuzun kullandığı bir yerdir. Ama marka kimliği oluşturulmasını istiyorsanız uzman ile çalışmalısınız. Burada amaç sadece paylaşım yapmak ve takipçi kazanmak değildir. Burada amaç sosyal medyanın gücünü kullanarak marka bilinirliğini arttırmaktır. Bu marka bir firma olabileceği gibi bir kişi de olabilir. Sosyal medya güçlü bir reklam alanıdır. Sponsorlu girilecek reklamlar sizi en iyi duruma getirebilir. Özellikle e-ticaret siteleri bunu kullanabilir. İşte burada Sosyal medya uzmanına ihtiyaç duyarsınız. Bu platformları en iyi şekilde yönetebilecek kişiler sizi istediğiniz noktaya getirir.

İşte bu uzmanlık alanında gerçekten çok fazla “ben uzmanım” diyen kişi vardır. Fakat gerçek uzmanlar sadece paylaşım yapmanın uzmanlık olmadığını bilirler. Uzmanlık bir işte uzun yıllar çalışmanın getireceği bir şeydir. Ben kendime uzman diyebilmek için 10 yılı aşkın süredir bu alanda çalışıyorum. Sosyal medya ile ilgili pek çok makale okudum. Her gün gelişen ve değişen bu sektörde kalabilmek için bilgilerimi yeniliyorum.

Ben burada iki yöntem uyguluyorum. Firmanın sosyal medyasını yönetiyorum veya yönetecek kişiyi eğitiyorum. Karar tamamen firmanın oluyor. Sosyal medya sürekli yenilenen ve gelişen bir alan onun için kişinin sosyal medya’da sürekli varlık göstermesi ve araştırması gerekiyor.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Pek çoğumuzun merak ettiği soru bu. Gerçek bir uzman firmanızda serbest çalışacaktır. Yani firmanızda personel olmayacaktır. Bunun nedeni sosyal medyanın saatlerinin her an değişiklik göstermesidir. Kısaca bir uzman akşam saat 8 de video yapıp 9 da paylaşabilir. Bu ne demek. Kişinin çalışma saatleri dışında çalışma durumudur. Fakat çoğu firma 9 : 6 çalıştırma mantığını ne yazık ki hala gütmektedir. İşte burada hataya düşülmektedir.

Bir sosyal medya uzmanın maaşı 4.500 ₺ ile 12.000 ₺ kadar çıkmaktadır. Yapılacak işin niteliğine göre maaş değişiklik göstermektedir. Uzman maaşını kendi belirler. Dediğim gibi uzmanım diyen pek çok kişi vardır. Ama gerçek uzman bu işe yıllarını vermiş kişidir. Pek çok firma bu uzmanım diyen kişiler yüzünden yanlış yönlendirilmekte ve markaları zarar görmektedir.

Sosyal Medya Ciroları Etkiler mi?

Doğru bir planlama ile cirolarınız yükselir. İyi bir sosyal medya uzmanı cirolarınızı %50 kadar arttırabilir. Bu çok yüksek bir rakam gibi dursa da gerçektir. Çalıştığım firmalarda doğru bütçeler vererek reklamların gücü ile ciroları her zaman üst seviyelere çıkardım. Sosyal medya gerçekten önemli bir mecradır. Pek çok firma bunun farkındadır. Sosyal medyanın gücünü kullanmaktadır.

Sosyal medya size istediğinizi verebilir yapmanız gereken doğru uzman ile çalışmaktır. Bu konuda çekimser olmayın. Çünkü firmalarda başarılarımı yaşayarak gördüm.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olabilirim?

Öncelikle üniversitelerde tam tanımlı bir alan değil ama ileride tanımlanır diye düşünüyorum. Bir kişinin sosyal medya uzmanı olması için çok araştırması gerekir. Facebook’un kendi blogu bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca diğer platformların blogları da size yardımcı olacaktır.

Size bir önerim olacak. Birebir online eğitim vererek, sizi sosyal medya uzmanı olmanıza yardımcı olabilirim. Bu eğitimin en önemli ayağı eğitim bittikten sonra bile desteğimi sürdürmemdir. Evet ne zaman takıldığınız bir problem olursa bana ulaşabileceksiniz.

Sosyal Medya Eğitimi Ön Başvuru

Firmanızın sosyal medya kanallarını yönetmemi istiyorsanız. Bana whatsapp iletişim numarası ile ulaşabilirsiniz.

Whatsapp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.