SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Seo İlk sayfada Çıkmak için Yapılması Gereken 10 Şey

SEO
seo ilk sayfada çıkmak için yapılması gerekenler

Kategori :

SEO

Paylaş :

Seo ilk sayfada çıkmak için yapılması gereken adımlar vardır. Bu adımları gerçekleştirdiğimizde seo’da ciddi yükselişler sağlayabiliriz. Seo’nun 200 bilinen yapılması gerekenleri vardır. Gelin en önemli ilk 10 bakalım.
İlk sayfada olmak hayal değil. Peki ama nasıl? Seo Birinci Sayfa için yollar nelerdir?

Seo İlk Sayfa Taktikleri

1- İçerik ve yine içerik.
Konunun uzmanı biriyseniz gerçekten çok ciddi içerikler yazabilirsiniz. Ama konunun dışındaysanız genellikle zaten kullanıcının önemsemeyeceği içi boş içerikler oluşturacaksınız. Bu durumda ux deneyimini etkileyecek ve tamamen boşuna bir çaba olacaktır.

Seo’nun anahtarı kaliteli ilgi çekici içerik oluşturmaktır. İçeriği 800 kelimenin altında yazdığınızda çok daha az şansınız olduğunu söyleyebiliriz. Neden etkili ve güçlü içerik. Çünkü sitelerde müşteri memnuniyeti Google için çok önemlidir.

Sonuçta Google müşterisini yani kullanıcısına en iyi deneyimi yaşattığı için dünya üzerinde %80’lere varan kullanım sonucuna ulaşıyor. Ama bu tacını başkasına bırakmayacağı anlamına da gelmiyor tabii ki. Özellikle ciddi para harcayan ve farklı mantıkla çalışan arama motorları çıkmaya başladı.

Konumuza geri dönersek içerik için 4 temel kuraldan bahsedebiliriz.

İçerik Yazmak

İçerik için Temel Kurallar

• Organik olması
• Kaliteli içerik
• Kullanıcı deneyimini arttıran içerik
• 800 kelimeden fazla olan içerik

Bunlar içeriğin çok önemli olduğunu anlatmaya yetmediyse rakip sayfalarınızı incelemenizi tavsiye edebilirim. İçerik için söyleyeceklerimizi burada noktayalım isterseniz.

2- Ah Şu Backlink Yok mu?
Galiba tüm herkesin sorunlarından biri bu backlink olayını yanlış anlamaktan geçiyor. Herkesin backlink alabildiği yerler mesela. Domain otoritesi ne kadar yüksek olursa olsun size fayda sağlamayacaktır. Ya da forum backlinkleri özellikle sizin kurguladığınız veya kurgulattıklarınız gerçek anlamda çok fayda sağlamayacaktır.

O halde backlink doğal yollardan kazanılmalı en azından belli bir bölümü. Şöyle ilanlar görüyorum “500 backlink şu kadar fiyat” bunları kesinlikle kullanmayın. Ciddi zararlar görebilirsiniz. Peki gelelim asıl meseleye backlink nasıl kazanacağım. Bunun yolu yardımlaşmadan geçiyor.

Siteler ile irtibata geçip yardım edebileceğiniz şeyleri keşfedin. Konuk yazarlık yapın. Olay iletişimde… Ama asıl olay yine içerikte… Eğer içeriğiniz çok iyiyse insanlar sitelerinde alıntı yapıp size backlink verebilirler.

3 Hızlı mısın Ama Siten Yavaş Olmadı O Zaman
Sitenin yavaş olması bir problem olabilir. Ama programlarla ölçümler gerçekten tam doğru veriler vermeye biliyor. O halde ne yapmak lazım. Önce kendiniz test edin. Masaüstü ve telefon açılım hızını kendiniz bir kontrol edin. Daha sonra mobilde 4.5 g ve 3 g gibi bağlantılarda test edin.

Peki yapılacaklar neler? Öncelikle sade her zaman iyidir. Ne kadar sade olursa o kadar hızlı açılır. Kısaca ana sayfanız çok yoğunsa asla tam performans hız alamazsınız. JS ve CSS kodlarını sonra çalıştırma işlemini uygulayabilirsiniz. Ön bellekleme ve kodları sıkıştırma işlemleri de bunlara dahildir. WordPress gibi sitelerde bunları yapan eklentiler bulunmaktadır.

  Kullanıcı Deneyimi Nedir?

4- Kullanıcı Deneyimi (UX)
Pek çoğumuz bunu biliyor ama tam olarak anlamıyoruz. Kullanıcıyı rahatsız eden her şey bunu etkiler. Reklam gibi veya yanlış açılan popuplar gibi. Sağdan ve soldan çıkan okumayı zorlaştıran eklentiler gibi. Ya da hız problemi gibi. En güzeli burada da daha sade tasarımlar ve kullanıcı dostu ara yüzler seçmektir.

5- Bunu yazmaya gerek yok ama Mobil uyumluluk.
Dünya genelinde sitelere %60 ile %70 mobilden siteye giriş yapıyor. O halde mobil uyumlu bir sitenin olmaması demek Google için sizin geri düşmeniz demektir. Mobil şimdiye kadar en önemli adımlardan ve olmazsa olmazlardan biridir. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse büyük problem yaşarsınız.

6- Paylaşımsız IP
Hosting firmaları bir ip üzerinden pek çok siteye çıkış verirler. Bu da bir sitenin yaptığı hatayı tüm herkesin çekmesi demektir. Bu hata yüzünden siz ceza bile görebilirsiniz. Özellikle +18 siteler barınıyorsa. O halde yapmanız gereken hosting firmanıza paylaşımsız ip talep ettiğinizi bildirmektir. Belli bir ücret karşılığı bunu uygularlar.

Seo’da Önemli Diğer Adımlar

7- Başlık Etiketler
H1, H2, H3, H4, H5, H6 gibi etiketler size bir şey ifade etmiyorsa hemen öğrenin derim. Öncelikle bu etiketler başlık etiketleri olarak geçer. H1 bir tane olmak zorunda iken diğerlerinden özellikle H2 etiketinden istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Başlık etiketleri doğru kullanılmalı ve doğru şekilde anahtar kelimeler ile zenginleştirmelidir.

8 Anahtar Kelimeler
Eskiden bir sitede yüzlerce kere öne çıkmak istediğimiz anahtar kelimeyi geçirirdik. Artık bu spam olarak algılanıyor. En fazla 2 veya 3 kere anahtar kelimeyi geçirmeli. Bunu önce ilk cümlede daha sonra da kapanış cümlenizde yani son yerde yapmanızı tavsiye edebilirim.

Bunun yanı sıra uzun kuyruk dediğimiz anahtar kelimeleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu kelimeler 4 ten fazla olur. Mesela kadın ayakkabısı değil kırmızı uzun topuklu kadın ayakkabısı. Bu sizi bir süre sonra kadın ayakkabısı kelimesine taşıyacaktır. Keyword finder gibi profesyonel programlar kullanmanızı tavsiye ederim.

9- Siyah şapka ve Beyaz Şapka
Hemen birinci sıraya çıkmam lazım diyorsanız bunu sağlayacak hala bazı yöntemler var. Ama sadece kısa bir süre. Daha sonra ebediyete gömülürsünüz. Bu teknikler hileli ve Google manüpile etmek için bulunmuş teknikler. Bu tekniklere Siyah Şapka teknikleri diyoruz. Beyaz şapka ise Google kabul ettiği ve uygulamakta hiçbir sıkıntı olmayan seo taktikleridir.

10- Sabırlı Olun.
En büyük hata bir an önce birinci sıraya çıkmak için sürekli olarak içeriği güncellemektir. İçeriği belli zamanlarda güncellemek doğrudur. Ama asıl olan içeriği beklemektir. İçerik bu yukarda yazdıklarımıza göre uygulandıysa bir süre sonra birinci sayfaya gelecektir. Sonuçta en temel kural sabırlı olmaktan geçer.

Seo gerçekten zaman alan ve çok zaman ayırmanız gereken bir alandır. Ama en önemlisi seo pek çok oyuncunun dahil olduğu alandır. Bunların dışında sosyal medyada iyi tanıtım yapmak ve markalaşmak ilk sıralara çıkmanızı sağlayacak en önemli adımlardan biridir.

Detaylı bilgi için Seo Nedir? Nasıl Yapılır yazımıza bakabilirsiniz.
Seo’da ilk sayfada çıkmak için yapılması gerekenleri yazdık. Umarım yazımızı beğenirsiniz. Sormak istediklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bu yazıya bakmanızı tavsiye ederiz. 200 Google Sıralama Faktörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.