SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Youtube Chapters (Bölümler) Nedir? Youtube ile Para Kazanma

Sosyal Medya
you tube-chapters-nedir

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Youtube Chapters Nedir? işte beklenen özellik geldi. Özellikle youtube’de kanalları olan kişiler bu habere çok sevindi. Peki Youtube chapters özelliği ne işe yarar? diye merak edenlerde var. Youtube, oldukça kapsamlı bir video paylaşım sitesi. Eğitim videolarından, blog videolarına, müzik kanallarından, film ve dizi kanallarına dair her şeyi bulabilirsiniz. Şunu da belirtelim ki youtube  ile para kazanama imkanınız var. Youtube, oldukça geniş kapsamlı bir platform olduğu için sürekli yeni özellikler gelmekte. Bu özelliklerden birisi de youtube chapters, yani youtube bölümler özelliği.

Youtube platformunda çok video izleyen biriyseniz bu güncelleme tam size göre. Özellikle izlediğiniz uzun videolarda, geçe geçe izlediğiniz zamanlar olmuştur. (Ekrana 2 kere tıkladığınız zaman, videonuzu 10 saniye ileriye atacaktır.) Youtube chapster özelliği, youtube kanalı olanların yani youtuberların daha çok işine yarayan bir özellik olduğunu söyleyebilirm.  Youtube ‘da ne kadar çok video izlenip, etkileşim alırsa, video yükleyen kişinin kazancı da o derece artış gösterecektir.

Youtube chapster nasıl kullanılır?

Eğer bir youtube kanalınız varsa, kanalınıza chapster özelliği eklemekten bahsedelim.

  • Kanalınıza yüklemiş olduğunuz bir videonuzu seçin,
  • Videonun özellikler kısmına tıklayın,
  • Youtune stüdyo kısmında videonun düzenleme alanı açılacaktır. Bu kısma istediğiniz açıklama yazısını yazabilirsiniz.
  • Açıklama kısmında videonun bölümlendirmesi yapılmaya başlanır.

Örneğin: 00:50 – Youtube Chapters Nedir?

01:35-  Youtube Para Kazanma 

(Hangi Dakika da ne paylaştıysanız, ve hangi kısımlar ön planda olmasını istiyorsanız o bölümlerin saniyesini belirtmelisiniz.) Size öneri olarak şunu söyleyebilirim. Örneğin 10 dakikalık video çektiyseniz, her bir dakikada bir  bölümleme kısmını yapın. Bu sayede videolarınızın daha kolaylıkla izlendiğini göreceksiniz. Eğer konu başlıkları halinde bir videonuz varsa, Konu başlıklarına göre bölümlere ayırmak daha sağlıklı olur.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, dakikaları yazdıktan sonra açıklama dakikalar bölümüne gelin. Dakikalar bölümünü “00:00” ile başlatmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, bu özellik aktif hale gelmez. Bu işlemi de tamamladıktan sonra “kaydet” tuşuna basarak ayarları kaydediyoruz. Videoyu, yeni bir sayfada açarak videoyu kontrol edebilirsiniz.

Videoyu açtığınız zaman video oynatma çizgisini parçalara bölünmüş şekilde göreceksiniz.

youtube chapster

Eğer bu şekildeyse, yaptığınız işlem başarılı bir şekilde gerçekleştiği anlamına geliyor. Ama, bu şekilde bölümlendirmeler yoksa, yapmış olduğunuz işlemleri tekrarlamanız gerekecektir.Özellikle uzun videolarda, öne çıkan bu özellik ile bir çok youtuber’ın kalbini kazanacağa benziyor. Çünkü; youtuberların amacı, videolarını izletmektir. Onlar için ne kadar izlenir ve etkileşim alırsa, kazancına desteği de artış gösterecektir.

Youtube Chapters özelliğini kullanabilmek için youtube’da bir kanalınızın olması gerekir. Youtube’da kanal açmak için bazı aşamalar vardır.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?        

Hayatımızda büyük bir yere sahip olan youtube platformu, hem izleyici hemde yükleyicilerin favori uygulaması diyebilirim. Yapılan bilimsel araştırmalara göre youtube kullanım oranının %80 oranında artacağı söyleniyor. Neden çok fazla video var diye soracak olursanız, internet üzerinden kişilerin en çok etkileşim aldığı, ve kolay ulaştığı yapıdır. Örnek verecek olursak; bir ürün alacağınız zaman ürün tanıtım videoları izliyorsunuz. Bunun içinde youtube’da video arayışına geçiyorsunuz. Bu en basit örneklerden birisi diyebiliriz.

Bir alanda uzmanlığınız var. Bunu insanlarla paylaşıp aynı zamanda para kazanmak istiyorsanız, youtube kanalına ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz.

Youtube kanalı açmak için öncelikli olan, gmail adresi açmanız gerekir. Eğer bir gmail adresiniz varsa onunla da devam edebilirsiniz. Ama açacağınız sayfa ile ilgili bir mail açarsanız daha sağlıklı bir çalışma olur.

1.aşama:  Gmail sayfasından mailinizi açtıktan sonra, youtube kanal açma işleminin ilk aşaması tamamlanıyor. Elbette burada hesabınızı güvenli hale getirmeyi unutmayın.

2. Aşama: www.youtube.com sayfasına geliyorsunuz. Bu kısımda sağ üst kısımda oturum aç bölümü geliyor. Gmail ile almış olduğunuz hesaba giriş yapıyorsunuz.

3.Aşama: Bulunan sayfanın,  sağ kısımda bulunan hesap bölümüne tıklayarak, kanal oluştur butonuna tıklama işlemi yapıyorsunuz.

4. Youtube Kanal açma işlemi tamamlandı.

Youtube ile Para Kazanma

  • Youtube ile para kazanmada asıl amaç özgün ve kaliteli içerikler üretmektir. Bu işi ciddi halde gelir kaynağı olarak düşünen çok kişi var. Bu durum çok zor değil. Kendinize güvenmeniz gerekir.
  • Öncelikli olarak, isminiz benzersiz ve akılda kalıcı olmalıdır. Düzenli içerik paylaşımları da yapmanız gerekir. Eğer ayda 2-3 video paylaşırsanız ne yazık ki insanlar sizi kısa sürede unutacaktır.
  • İlk başlayan biri olarak, haftada 1 video paylaşımı idealdir. Böylelikle insanlarda merak uyandıracak ve video yükleyeceğiniz günü bekleyeceklerdir. Bu durumu yakalamak çok önemli. Bu süreçten sonra 2 günde bir, video paylaşmanız ideal olabilir.
  • Bu süreçte etiket ve anahtar kelimelere önem vermelisiniz. Hedef kitlenize yönelik etiketler kullanmalısınız.
  • İçeriklerinizin paylaşımı belli bir düzene geldiği zaman, para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama bunun için bu ayarı aktif hale getirmeniz gerekir.
  • Kanalım sekmesinden içerik stüdyosuna tıklayarak, karşınıza gelen seçeneklerde para kazanma seçeneğini seçin. Bu süreçten sonra youtube videolarınıza belli reklamlar yerleştirecektir. Ama bu hemen para kazanıyorsunuz anlamına gelmez. Bu süreçte biraz sabırlı olmanız gerekecektir.

Bu adımdan sonra her şey size bağlı videolarınız ne kadar kaliteli ve etkileşim alan videolar olursa o kadar çabuk para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube oldukça geniş kapsamlı bir platform. Para kazanmak kolay ama bir o kadar da zor. Çünkü belli başlı, telif kuralları var. Bu kuralları, dikkate almazsanız videolarınız youtube tarafından engellenir. Buda youtube kanalınızın geri planda kalmasına ve etkileşim almamasına sebebiyet verir. Youtube da açabileceğiniz kanallar:

Eğitim, Müzik, Film-Dizi, Oyun, gibi kanallar sadece bazılarıdır. Kendinize güvendiğiniz bir alanda kanal açarak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Unutmayın ki, videolarınız ne kadar orjinalse kazancınızda o kadar orjinal olur. Bol kazançalr sağlayacağınız, dijital kanalınızın olması dileğiyle…

Bol şanslar…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.