SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Sosyal Medyadan Para Kazanma

Genel
sosya-medya-para-kazanma

Kategori :

Genel

Paylaş :

Sosyal Medyadan Para Kazanma 2022

Sosyal medyadan para kazanma denilince kulağa hoş geliyor  değil mi? Artık bu durum herkesin kazanç sağlayabileceği hale gelmiştir. Kişisel ve kurumsal hesaplar olmak üzere birçok mecradan kazanç sağlamak mümkün… Sosyal medya mecraları olarak;

 • İnstagram,
 • Facebook,
 • Twitter,
 • Youtube,
 • Tiktok,
 • Pinterest olarak sıralanabilir. Her alanın kendisine özgü çalışma prensibi vardır. Her mecranın hedef kitlesi farklıdır. Para kazanmanın ilk adımı hedef kitleyi tanımaktan geçer.

endercene.com.tr olarak bu mecralarla ilgili sizlere birkaç ipucu verebiliriz. Sosyal Medyadan Para Kazanma 2022 adımlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medyadan Para Kazanma Mecraları Nelerdir?

Sosyal medyadan para kazanmak herkes ister. Merak edilen konu ise Sosyal Medyadan Para Kazanma Mecraları Nelerdir?

İnstagram

instagram-endercene

İnstagram platformu günümüzün en popüler uygulamaları arasında yer alıyor. Özellikle fenomenliğe merak salmış kişilerin bulunduğu mecra diyebiliriz.  Bunun için öncelikli olarak uygulamaya üye olmanız gerekmektedir. Burada para kazanmayı kişisel veya kurumsal olarak yapabilirsiniz. Kişisel bir hesapsanız, kazanç odaklı hesaba geçmeniz gerekir. Ayarlar kısmında hesabınızı herkese açık ve profesyonel hesaba çevirmeniz gerekir. Sonrasında hesabınız, hangi konu üzerineyse o şekilde çalışmalar yapmalısınız. Ayrıca son dönemlerin popüler kısmı olan reels bölümlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

Facebook (Meta)

sosyal-medya-para-kazanma

Facebook, tüm mecraların üstünde yer alsa da, son dönemlerde kullanılabilirliğinin azaldığını söyleyebiliriz. Diğer mecraların yönetildiği bir uygulamadır. Yaş ortalaması 50-60 yaş aralığıdır. Kurumsal ve profesyonel hesaplarının reklam planlaması ve düzenlemesi buradan yapılmaktadır. Burada video paylaşımları daha çok ön planda olmaktadır.

Twitter

sosyal-medya-para-kazanma

Bu platform genellikle iş amaçlı kullanılan ve haber sitelerinin ağırlıklı olduğu mecradır. Birçok alanda daha kısıtlı gibi gözükse de keşfete düşme oranınız daha yüksektir. Bu platformu, tanıtım sayfanız gibi düşünebilirsiniz. Bu platform haber sitesi yönetmek isteyen kişiler için uygun olabilir. İnsanlar paylaşımlarınızı retweet yaptıkça, ön plana çıkma durumunuz artacaktır.

 

Youtube

sosyal-medya-para-kazanma

Youtube, her açıdan size kazanç sağlayan bir platformdur. Video çekerek para kazanabilirsiniz. Video konunuz uzmanlık alanınıza göre farklılık gösterebilir. İsterseniz eğitim alanında, isterseniz tanıtım amaçlı videolar çekebilirsiniz. Son zamanlarda yaygın olan video konularından biri olan ürün videoları oldukça ilgi görmektedir. Ürün alacak kişilerin youtube üzerinden bu tarz videoları izleyerek seçim yapma şanslarını arttırmaktadır. Haliyle videolar izlendikçe kazanç oranınız da artış olacaktır. Bunun için yapmanız gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birisi telif durumuna dikkat etmek, diğeri ise youtube da kazanç durumunu aktif hale getirmek.

Youtube da ilgili bölümlere bakarak, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Tiktok

sosyal-medya-para-kazanma

Tiktok uygulaması genç kesimin daha çok bulunduğu video paylaşım platformudur. Burada fenomen olduğunuz an kazançlar sizinle olmaya başlayacaktır. Elbette doğru stratejilerle ilerlediğiniz zaman… Tiktok üzerinden video paylaşımı yapabilirsiniz. İçerisindeki izlenme ve beğeniye göre kazanç sağlama durumunuz olacaktır. Kazanç sağlamak için belli kitleye ulaşmanız gerekecektir.

Pinterest

sosyal medya para kazanma

Pinterest uygulaması sadece fotoğraf paylaşımı yapılan, arama sonuçlarında etkileşim kazandıran uygulamalar arasındadır.  Pinterestin diğer mecralara göre arama yapılma olasılığı daha fazladır.  2 şekilde kazanç sağlama yolu vardır.

 1. Kurumsal sayfa olarak tanınmış hale gelmek ve sayfa geliri elde etmek,
 2. Kişisel hesabınızdan, tanınmış biri olarak sayfa açmak ve paylaşımların pinlenmesini sağlamak.( Nasıl tanınmış kişi olunur? sorularını duyar gibiyiz… Ürün tanıtımı, yapan hesaplar açarak zamanla tanınır hale gelebilirsiniz) Bu sürecin çok kısa olacağını söylemek mümkün değil tabi ki… Güzel şeylerin çabayla geldiğini unutmayın…

Sosyal Medya da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal medya hem para kazandıran hem de eğlendiren uygulama topluluğudur. İster kişisel blog olsun isterseniz kurumsal sayfa olsun bazı kurallar vardır. Pekii Sosyal Medya da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Telif konularına özen göstermelisiniz. Her videoyu, her yazıyı yada her müziği paylaşamazsınız. Eğer paylaşacaksanız da atıfta bulunmanız gerekir.
 2. Sosyal medya paylaşım boyutlarına özen göstermelisiniz. Örneğin; instagram story boyutu 1920*1080, Facebook paylaşım boyutu da facebook sayfası için 1080×1080 olarak’tır.
 3. Resimlerin kaliteli, olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için stock sitelerden destek alabilirsiniz.
 4. Kazanç sağlamak için paylaşım saatlerine dikkat edebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi tanımanız gerekir.
 5. Reklam bütçesi ayırmalısınız. Bu sayede tanınma süreniz daha hızlı ve profesyonel olacaktır.
 6. Paylaşımlarınızın özgün olmasına dikkat ettiğiniz sürece her şey daha sağlıklı ve kurumsal olacaktır.

Verdiğimiz önerilerle sosyal medyadan para kazanmak artık çok kolay …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.