SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya,Sosyal Medya Reklamları
sosyal medya yönetimi nedir

Kategori :

Sosyal Medya,Sosyal Medya Reklamları

Paylaş :

Ankara ilinde hizmet veren bir sosyal medya uzmanı olarak sizinle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Sosyal Medya yönetimi nedir ve nasıl yapılır? Bu soruyu araştırdığımda reklamlar hariç pek bir sonuç bulamadım. Onun için Sosyal medya yönetimini bir de benden dinlemenizi istedim.

Ben Ender Çene; 15 yıldır Dijital Pazarlama Uzmanlığı yapmaktayım. Facebook ile başlayan bu uzun soluklu dönemde; pek çok sosyal medya kanalı açılmaya başlandı. Benim şu anda yönetiminde bulunduğum Sosyal Medyalar, Facebook, İnstagram, Twitter, Pinterest, Linkedin, Youtube ve Tiktok.

Sosyal Medya yönetimi için hemen teklif alabilirsiniz.

sosyal medya yönetimi nedir
sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi nedir dediğimizde bir network aklımıza gelmeli. Bu ağda kişiler kendilerine ait alıntıları ve görüntüleri paylaşmaktadırlar. Burada video, resim ve metin paylaşımı yapılabilmektedir. Burada kişi kendi yapabildiği paylaşımlarda neden başka birinin yönetimine ihtiyaç duysun sorusu ortaya çıkıyor.

Sosyal medya dünya üzerinde yenilikleri takip edip çok iyi bir süzgeçten geçirmekle mümkündür.
Sosyal medya yönetimi yapan sosyal medya uzmanı bu işi bilmektedir. Firmanın ihtiyaçlarını çok kolay bir şekilde analiz eder. Burada analiz edecek kişinin bu işte uzmanlaşmış olması çok önemlidir.

Bu birkaç video izleyip olacak bir şey değildir. Ya da bir kursa katılıp sonuç alınamaz. Uzmanın birçok sosyal medya sayfasını yönetmesi gerekmektedir. İşte yönetim burada devreye girer. Sayfayı belli tasarımlar ve kurallar bütünüyle yönetir.

Sosyal Medya Yönetimi Adımları?

1- Sosyal Medya Yönetimi Raporlama

Sosyal medyada yönetime başlamadan önce mutlaka raporlama yapmalıyız. Raporlama için belli araçları kullanabileceğimiz gibi, sosyal medya’nın kendi analiz aracını kullanabiliriz. Bundan sonra raporlama programları ile grafiğe dökülür ve işlem yapılır.

2- Sosyal Medya Audit Etme (Denetleme)

Sayfanın genellikle sahte hesap sorunu olabiliyor. Bunu ve bunun gibi sorunları denetleyerek çözmeliyiz. Bunun için belli programlar kullanılabilir. Özellikle İnstagram Audit programları bu konuda çok başarılı.

3- Hedef Kitle Analizi

Sıra en önemli maddelerden birine geldi. Sosyal medyanızı yönetirken hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun içinde yine hedef kitle araçlarını önerebilirim ağın kendine ait olan.

4- İçerik Yönetimi 

İçerikleri üretmek ve bu içerikleri doğru zamanlarda girmek çok önemlidir. İçerikte en önemli şey hedef kitleye ulaşacak içerikler girmektir.

5- Planlama

İçeriklerinizi planlamak ve bir plan çerçevesinde girmek çok önemlidir. Tasarımlarınızı her gün bir saatte girmek bile etki yaratabilmektedir.

6- Reklamlar

Bence sosyal medyada en önemli şeylerden biri reklam girmektir. Reklam girerek çok kişiye ulaşabilirsiniz. Özellikle hedef kitlenize ait kişilere. Bunun için reklam yönetimi gereklidir.

Öneri Araçlar:

https://www.socialbakers.com/

https://socialauditor.io/

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı olarak 2006 yılından beri hizmet veren biriyim. Sosyal medya uzmanı sosyal medya networklerine hakim olmalıdır. Bu ağlardaki aktiviteleri ve trendleri çok iyi bilmelidir. Raporlama ve analiz sunabilmelidir. Bu raporlamalar dışında her iki haftada bir toplantı yaparak müşteriye analizlerdeki sonuçları sunmalıdır. Kendine ait bir denetleme ve yönetim sistemi olmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı; ajanslar veya freelancer uzmanlar tarafından yapılır. Sosyal medya danışmanı hangi ağ veya ağlar yönetilecekse o ağdaki yönetim şekline göre bir plan çıkarır ve bir aylık projeyi firmaya sunar. Danışmanlık hizmeti alan firma ile antlaşmaya göre grafik ve videolar hazırlanır. Gerekli içerik metinleri hazırlanır. Sosyal medya danışmanlığı firmanın yüzü olan kanalları doğru yönetmektir. Firmanın düzenli paylaşımlar kadar anlamlı paylaşımlara da ihtiyacı vardır.  Sosyal medya danışmanlığı alacağınız kişi veya kurum çok önemlidir.

Sosyal Medya Marketing Nedir?

Sosyal medya bir ticaret alanıdır. Evet satışları arttıran harika bir ağdır. Satışları arttırmanın ve ürünleri satmanın en iyi yollarından biridir. Sosyal medya reklamcılığı ile bu süreç arttırılır. Business hesap ile reklamlar planlanır. ve çok iyi bir sonuç alınır. Sosyal medya pazarlama yöntemleri için en önemli olan adım firmanın doğru bir pazarlama politikası gütmesidir.

Müşteri ile dikkatli ve ılımlı bir uslupla iletişim kurmasıdır. Müşteri her zaman haklıdır düsturundan vazgeçmemek gerekir. Müşteri her zaman haklı olmasa bile bu düstura göre hareket etmek çok iyi sonuçlar doğurur. Müşteriye hitap şekli düzgün ve etik olmalıdır. Samimiyetle laubaliliği birbirine karıştırmamak çok önemlidir. İnstagram ve bunun gibi platformlar sizin firma yüzünüzdür. Müşterileriniz ilk sizi burada görmekte ve tanımaktadır. O halde profesyonel bir yardım almanızı her zaman öneriyorum.

Sosyal Medya Yönetimi ve Markalaşma Süreci Nedir?

Sosyal medya; dijital pazarlamanın en önemli adımlarından biridir. Sosyal medya ile markalaşmak çok kolaydır. Bunun için markaya yatırım yapmak gerekir. Brand reklamlar yani marka bilinirliği reklamları çok önemlidir. Reklamlar ile marka bilinirliği çok artmaktadır. Sosyal medyanın olmazsa olmazı marka bilinirliğidir. Markanızı çok hızlı bir şekilde yükselten ve büyüten şey marka reklamlarıdır.

Sosyal Medya Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken 10 Adım?

1- Sosyal medya tasarımlarını satışa yönelik yapmak gerekir.
2- Sosyal medya içerikleri satışa yönelik olmalıdır.
3- Sosyal medyada kampanyaları duyurmak önemlidir.
4- Sosyal medyaya özel kupon kodları üretmek gerekir.
5- Sosyal medya mesajlarda müşteri memnuniyetini yüksek tutmak gerekir.
6- Cevaplama süresini en fazla yarım saatte tutmak önemlidir.
7- Fiyatlar net olmalı ve kafa karışıklığına neden olmamalıdır.
8- Müşterilere; bey, hanım, efendim gibi kibar şekilde hitap etmek önemlidir.
9- Kampanyalarda reklam oluşturmak çok önemlidir.
10- Reklamları Remarketing olarak kurgulamak önemlidir.

Sosyal Medya’da deneyimlerimi size aktarmaya çalıştım. Sosyal medya çok farklı bir alan değil. Hatta günlük olarak her zaman içinde olduğumuz bir alan. Ama bu işten para kazanmak istiyorsanız mutlaka bir uzmanla çalışmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.