SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Instagram’da video görünürlülüğünü arttırma- Instagram Sayfa etkileşimi nasıl artar?

Sosyal Medya
Instagram'da video görünürlülüğünü arttırma

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Instagram video görünürlülüğünü arttırmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Instagram’da bir işetme sayfanız varsa ilk amacınız paylaşımlarınızın çok kişiye ulaşılmasını sağlamaktır. Çünkü; paylaşımlar ne kadar doğru olursa, o kadar çok etkileşim alırsınız. Bu yüzden paylaşım yaparken, instagram hesabını yönetirken, dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. İnstagram platformu, video içerikli gönderileri çok sever. Bu gönderiler, normal post paylaşımlarına göre daha fazla etkileşim alarak, daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlar.

Peki aylık 1 milyardan fazla aktif instagram kullanıcısına sahip olan instagramda doğru paylaşım nasıl yapılır? Daha fazla kişiye erişmek için hangi yollar izlenmelidir?

 

Marka bilinirliliğinizi oluşturun.

İnstagram, dijital dükkandır. Her şeye sıfırdan başlayan bir marka için açıklamalara başlayalım.

Marka Logonuz belirgin olmalıdır.

Kişilerin dikkatini çekecek tarzda profil resminiz oluşturulmalıdır. Profil resminiz, marka logonuz olmalıdır. Marka renklerinizi oluşturan renklerden birisi zemin rengi olarak seçilmelidir. Bu sayede sayfanızda bütünlüğün ilk adımını oluşturmuş olacaksınız.

İş dünyanızı yansıtacak paylaşımlar yapılmalıdır.

İnstagrama başlarken, markanızı tanıtmayla başlayabilirsiniz. Hizmet alanlarınızı, çalışma dünyanızdan bahsederek kişilerin sizi tanımasına destek olmuş olursunuz. Bu işlemi video paylaşımı ile yaparsanız daha fazla etkileşim alırsınız. Video içeriği marka tanıtımı gibi olmalıdır. Peki bu video nasıl olmalıdır diyecekseniz. Örneğin; x adında markanız var. X markası kimdir? X markası neler yapar? X markasının hizmet alanları. X markasının (şubeleri)  gibi fazla şekilde arttırılarak içerik oluşturulabilir.

Video etkileşimleri önemli bir yere sahip

Instagramda paylaşım yapmak önemlidir. Elbette doğru ve etkileşim arttırıcı içerikler paylaşmak daha önemlidir. Instagramda; vide, gif ve görsel paylaşım imkanı sunmaktadır. Etkileşime göre sıralarsak. Video>gif>resim.  Bu ne demek oluyor? Instagram’da paylaşılan videolar % 60 daha fazla etkileşim oluyor. Çünkü; video paylaşımları kişilerin sayfalarına daha çabuk düşebiliyor. Bu sayede kişilerin kısa sürede dikkatlerini çekmesini sağlıyor. Bilindiği üzere instagram’da video paylaşımları 00:59 dakika’dan sonra ıg tv’de paylaşılıyor. Bunun içinde özel işlemler yapılması gerekir.

Hikayelerinizi ön planda tutun.

Instagram’da önemli olan şeylerden biriside hikaye paylaşımlarıdır. Markanızı ön plana çıkarmada etkili olan önemli şeylerden birisidir. Hikaye paylaşırken, markanızı içeren tek bir hastag yeterli olur. Bunu konu etiketi kısmından kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Eklemeniz gereken diğer bir şey ise konum etiketidir. Marka kolay bulunması için önemli bir detaydır.

Canlı yayınları ihmal etmemelisiniz.

Markanızı yakından tanıtılması için, takipçileriniz ile sürekli iletişim halinde olmalısınız. Takipçilerinizin merak ettiği soruları cevaplayabilirsiniz. Ürünleriniz ile ilgili kısa tanıtımlar yapmalısınız. Bu hem takipçilerinzie güven verecektir. Hem de sizi daha iyi tanımalarını sağlayacaktır.İgtv Kanalı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi instagramda paylaşılan videolarınız 00:59’u geçtiği zaman igtv kanalına yönlendiriliyor. Tıpkı normal videolar gibi igtv videoları da kolay etkileşim alıyor. Bu yüzden igtv kanalı açmalısınız. İg tv kanalına göre yönetim yapmalısınız.

İnstagram video ve hareketli içerikleri seven bir platform. Bu yüzden paylaşım yaparken bu tarz paylaşımlara sıklıkla yer verilmelidir. Elbette her gün video paylaşımı da doğru bir durum değildir. Paylaşım planınızı yaparak buna göre ayarlayabilirsiniz.

 

Sayfa etkileşimi nasıl artar?

 • Sayfada gönderilerinizi planlı bir şekilde paylaşmalısınız.
 • Video, gif ve görsellere yer vermelisiniz.
 • İnstagram’da videolar daha fazla etkileşim almaktadır. Bu yüzden planlama içerisine video da eklemelisiniz. Örneğin; post paylaşımlarınız; görsel,video,görsel tarzında olabilir.
 • Hergün paylaşım yapmalısınız. Süreklilik önemlidir.
 • Hastag kullanmalısınız. Ama markanızı yansıtan hastagler kullanmanız önemlidir. Bir gönderi de ve videoda çok fazla hastag kullanılmamalıdır. Bu sayfanızı geri planda olmasına sebebiyet verir. Bir gönderide kullanılması geeken hastag sayısı en fazla 10 olmalıdır. Hastag kullanırken de görsele uyum içinde olmalıdır. Markanızın adı her hastag içerisinde olması gerekir.
 • Müşterileriniz ile ieltişim halinde olmalısınız. Dm (direct message) kısmından gelen mesajları yanıtsız bırakmamalısınız. Bu sayfanızın büyümesinde etkin rol oynar.
 • Sayfanıza takipçi, beğeni almamalısınız. Bu ne yazık ki güvensizlik oluşturur.
 • Paylaşılan görseller ve videolar kaliteli olmalıdır. Kişilerin dikkat çekmesi ve sizinle etkileşim kurması önemlidir.
 • Paylaşım saatlerine dikkat edilmelidir. Bu durum zaman zaman sektöre göre farklılık gösterir.
 • Günde en fazla 3 post paylaşımı yeterlidir. Aksi takdirde kişileri bunaltan bir sayfa haline gelebilirsiniz.
 • İnstagram hikaye kısmında paylaşımlarınızı sık bir şekilde yapabilirsiniz. Çünkü etkileşimin en fazla olduğu kısım bu alandır.

Sosyal medya mecraları arasında en sık kullanan bir uygulaması olan İnstagram’da kişiler markalarını sayfaları daima ön planda görmek isterler. Bu yüzden belli kurallara uyulması gerekir. Markalar kurallara uyarak paylaşım yaparlarsa, sayfalarını büyümesi için hiçbir sorun kalmayacaktır.

Sosyal medya yönetmek çok riskli ve zor bir işlemdir. Bu yüzden alanında uzman ajanslardan destek almalısınız. Sosyal medyanızı ne kadar iyi yönetirseniz, o kadar fazla başarı elde edersiniz. Çünkü; yanlış yapılan işlemler instagram sayfanızın geri plana düşmesine neden olabilir. Bu tür durumların yaşanmaması adına doğru adımlar uygulanarak, işlemler yapılması gerekir. İnstagram sayfanızı büyütmek ve destek almak için özelden bize soru sorabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.