SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Instagram’da Takipçi Arttırmak için Uzmanından 10 Gerçek Yöntem

Sosyal Medya
Instagram'da takipçi arttırmak

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Instagram’da takipçi arttırmak istemek çok normal. Takipçi arttırma yöntemi aramakta öyle. Ama çoğu insan bunu doğal yollardan yapmıyor. Ben organik olarak büyümeyen bir instagram hesabını şuna benzetiyorum. Bir balona. Şişiyor büyüyor. Ama içi boş ve sadece görüntü olarak var. Instagram’da takipçi arttırmayı yıllardır yapıyorum. Çoğu firma için gerçek sonuçlar aldım. Ben kim miyim?

[su_box title=”Ben Ender Çene” radius=”6″]15 yıldır sosyal medya yönetimi yapıyorum. Bir dijital pazarlama uzmanıyım. Benimle iletişime geçmek için linke tıklayabilirsiniz. Ankara sosyal medya yönetimi[/su_box]

İnstagram deyince yüzbinlerce takipçili büyük sayfalar geliyor. İnsanlar bu sayfaları gördükçe bende böyle olursam satış yaparım diyor. Bu yüzden organik olmayan yollarla çekilişe katılıyor ve bot takipçi ile sayfasını şişiriyor. Bir ay içinde 3 müşterimin sayfasını incelediğimde bu durumu gördüm. %90 fake (sahte) hesap. Bu durumda %10’luk gerçek müşterilere’de ulaşamıyorlar ne yazık ki. 0.01 etkileşim oranı gibi çok kötü bir durum var. Beğenenler genellikle kendi arkadaşları zaten. Hesap 120K yani 120 bin kişi var gibi ama aslında bin kişi yok. işte bu durumda pek çok sayfa var. İnstagram yakın tarihte Shadow banı devreye aldır. Bu ban bir fotoğrafçı tarafından fark edildi. Kısaca sayfanız artık çoğu hashtagte yoksa anlayın ki shadow ban kurbanısınız.

Shadow bana yakalanmamak için ne yapmak mı lazım? Spam hareketlerden uzak durmak lazım. Fazla hashtag kullanmak, bir gönderide çok kişiyi etiketlemek, takipçi satın almak gibi etkinlikler mesela. Bu adımları göz ardı etmeyin. Çünkü instagram satış için harika bir yöntem. Satış yapmanızı sağlar ve dönüşüm oranınızı yükseltir.

instagramda takipçi arttırma

Yukardaki analizde görebilirsiniz. 110 bin takipçi var %87 sahte. Bu gerçekten kötü bir sonuç. Buna sebep olan ise işletmenin kendisi oluyor genellikle. Hızlı bir şekilde takipçi arttırma arzusu.

Uzmanından Instagramda Takipçi Arttırmak için 10 Yöntem

1- Takipçi kazanmanın en iyi yolu etkileşimdir.

Bir giysi firmanız var ve etkileşimleriniz çok düşük. Bunun sebebi görsellerinizi sunma şekliniz olabilir. Bir butik firma ile çalışmaya başladığımda onun görselleri sunma ve etkileşimi arttırma yolları üzerinde çalıştım. Görsellerde etkileşime geçmek çok önemlidir. Müşterinin kaydet tuşuna basacağı görselleri ve bilgileri vermek önemlidir.

  • Soru sorun. “Sizin tarzınız mı?” “Spor için sizce uygun mu?” “Bu modelimizi sevdiniz mi?”
  • Harekete geçirici cümleler kurun. “Beğendiysen kalp koymayı unutma”, “Bu modele kalbimi bıraktım”
  • Yararlı bilgiler verin. “Bir gecede giyilecek 10 tarz”, “Sporcuların giymesi gereken 10 model” Kaydırmalı postlar
  • Daha fazla iletişim. “Bizimle iletişime geçin” “Mağazamızı ziyaret edin” “Bize telefon edin” “Dm’den yazın” gibi Açıklamalara eklenecek mesajlar verin.

instagram'da takipçi arttırmak

2- Takip et, Takip etsinler. Ama nasıl?

Instagram’da takipçi arttırmak için takibe takip yöntemi. Takip etmeye yöntemini herkes biliyor. Bilmeyenler için belli bir rakibin (fake hesap olmadığını bildiğin bir rakip) takipçilerini takip etme yöntemi diyebiliriz. Ama bunu bir adım ileri taşıyalım. Amerika’da bir uzmanın 100 sayfa ile yaptığı bir deneyde takip ettiği kişileri sadece takip ettiğinde %10 geri dönüş oldu. Takip ettiği kişilerin gönderilerini beğendiğinde bu oran bir anda %25 çıktı. Asıl olay şimdi yorum yaptığında %70 arttı. Evet Bir ayda takipçi oranını arttırmanın en hızlı yollarından birini keşfetmiş oldu. Kişilere yorum yaptığınızda sizi takip etmek ve gönderilerinize yorum yapmak isteyeceklerdir. Etkileşiminiz hızlıca artacaktır.

3- Para harcamazsan, para kazanamazsın?

Bir sosyal medya uzmanı buldun ve onun harikalar yaratmasını bekliyorsun. Ama ona şunu diyorsun reklam girmeden yapalım. Bu mümkün değil. Reklamsız ilerlemek ne yazık ki gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Neden mi? İnstagram harikalar yaratsanız bile organik olarak size en fazla %10 etkileşim verir. Bunun sebebi onunda para kazanması gerektiğidir. O da bir firma sonuçta. Ama asıl olay bu değil. Siz etkileşim alacak gönderiler paylaştığınızda takipçiniz hızlı bir şekilde artacak ve çok az para harcayacaksınız. Bu genellikle bilgi içerikli paylaşımlarda mümkün. Instagram’da takipçi arttırmak bu yöntem en doğrusudur.

Hızla büyümek istiyorsanız bir reklam bütçeniz mutlaka olmalıdır.

4- Instagram Reels Şimdi Tam Zamanı.

Instagram’da takipçi kazanmak için yapılacak en iyi yöntemlerden biri bence bu. Instagram Reels 30 saniyelik videolar yüklemek. Bunu yaptığınızda harika bir sonuç ile karşılacaksınız. %20’lere varan bir etkileşim oranı. “Dur dur hemen reels çekmeye gitme” Daha anlatacağım 6 yöntem var.

5- Profilini Aramalara Uygun Hale Getirmek.

İnsanlar seni nerden bulur. Keşfetten ve bir de arama ile bulurlar. Arama anahtar kelimen nedir. Bana en önemli kelimelerini söyle. Mesela önemli kelimeniz Ankara Siteler Mobilya ise mutlak profilinizde geçmelidir. Adınızda veya kullanıcı adınızda olmalıdır.

6- Videoları İşin Bir Parçası Yapın.

Reels IgTV ve Post fark etmez. Hareketli ve enerjik videolar size harika dönüşler sağlayabilir. Bu etkileşimi arttırdığı gibi bilinirliği de arttıracaktır. Animasyonlar ve canlı videolar ile sayfanızın etkileşimini arttırın. Bunun için kendi kaynaklarınızı kullanabileceğiniz gibi internette anonim olmuş videoları da kullanabilirsiniz.

7- Influencer’ları Dahil Edin.

Influencer bulmak gerçekten zor iştir. Özellikle gerçek etkileşime sahip olanları. Bulduklarınız çok pahalı olabilir veya sizin sektörünüzle ilgilenmeyebilir. Özellikle influencerlarla çalışmak için büyük bir çaba harcamanız gerekecektir. Ama iyi dönüşler almanızı sağlayan yine onlar olabilir. Instagram’da takipçi arttırmak için influencerları mutlaka dahil edin.

8- Daha Açık Olun.

Samimi olmak ve Çirkinleşme arasındaki doğru sınırı çizerseniz takipçileriniz sizi sevecektir. 2020’de takipçilerine kendi hayatları ve çalışma hayatları ile ilgili samimi içerikler yayınlayan işletmelerin takipçileri %40 oranında daha fazla arttı. DM’lerde daha samimi içten olun. Yorumları atlamayın ve mutlaka içeriklerinizde daha özgün olun.

9- Beğendiğiniz Gönderilere Yorum Yapın.

Takipçi kazanmanın kısa ve kolay yollarından biri ünlü kişilere akılda kalıcı yorumlar yapmaktır. İnsanlar yorumunuzu beğenip size gelebilir. Instagram’da takipçi arttırmak bu yöntem hızlı ve kolay bir yöntemdir.

10- Sıkı Takipçi Kitlesi Oluşturun.

Sizi sıkı sıkı takip eden bir kitle oluşturduğunuzda etkileşiminiz artacaktır. Bunu canlı yayınlarla destekler ve sıcak bağlar kurarsanız sizi asla bırakmazlar. Onun için sıkı takipçiler oluşturun. Onlara hediyeler verin ve teşvik edin. En sıkı takipçinizi haftada bir hediye verebilirsiniz.

BONUS

Kendi sayfanızda gerçek çekilişler yapın. Başka sitelerde yaptıracağınız çekilişlerde %90 hile mevcuttur. Hele ki size 3000 veya 5000 takipçi vaadi verenlerde. Ama kendi sayfanızda yapacağınız küçük bir çekilişe sponsorlu girdiğinizde sayfanız bir ayda çok hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Instagram’da takipçi arttırmak için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Ama gerçekte sizi faydalı bulurlarsa insanlar zaten takip edecektir. Aslında gerçek takipçinizde zaten budur. 100 bin takipçi ile sizinle ilgilenen 1000 takipçi arasında seçim yapmanız gerekirse. 1000 gerçek sıkı takipçiyi seçin bu size çok daha fazla kazandıracaktır.

Neil Patel’in Bu kursuna katılabilirsiniz. https://youtu.be/eJ2NNy1F6y4

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.