SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

İnstagramda Satış Yapmak İçin Öneriler

Sosyal Medya,Sosyal Medya Reklamları
instagramda satis yapmak

Kategori :

Sosyal Medya,Sosyal Medya Reklamları

Paylaş :

İnstagram bir milyardan fazla kullanıcıya sahip. Onun için instagramda satış yapmak gerçekten büyük bir okyanusa dalmak gibi bir şey aslında. Bir milyar kullanıcı dünya nüfusunun 8’de 1’i demek. Şöyle düşünün bir mağazanız var ve bu mağaza tüm dünyaya ulaşabiliyor. İşte instagramı böyle düşünebilirsiniz. İmkanlar sınırsız gibi gözüküyor. Tabii ki belli kuralları uyguladıktan sonra satış yapmak gerçekten çocuk oyuncağı olabilir.

Öncelikle instagram hesabı açmak ile başlayabiliriz. Eğer yoksa bu ilk adımımız olacak. İnstagram uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra yeni hesaptan hızlı bir şekilde hesabınızı açabilirsiniz. Burada önemli bir diğer adım ise instagramı kurallarına göre kullanmaktır. Evet bir milyonluk hesaplar yaptıkları yanlış politikalar yüzünden ne yazık ki askıya alınmış olabiliyorlar. Hesap bir kere askıya alınınca dönüşü çok zor olabiliyor.

İnstagramda satış yapmanın 5 püf noktası bulunmaktadır.

#1 İşletme Profiline Geçiş Yapmak.

Bu işlemi hemen yapmayabilirsiniz. Burada ilk etapta organik büyümeyi kişisel hesaplar daha fazla sağlıyor deniliyor. Bu kesin bir doğru değil tabii ki. Ama en azından bir kaç ay kişisel hesap ile devam edebilirsiniz. Ama işletme hesabının pek çok avantajı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi CTA düğmeleri olarak görüyorum. Bu ne mi? Telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve tabii ki yol tarifini koyabiliyorsunuz. Ayrıca instagram analizleri de büyük bir artı. Bu sayede müşterilerinizi nasıl kazandığınızı görebilirsiniz. İşletme profilinin bir diğer avantajı ise kesinlikle hikayelere verilen bağlantılardır. Facebook sayfanızı instagram sayfanıza kesinlikle bağlamanız gerekmektedir. Facebook sayfanız yok mu? Hemen bir tane açın…

#2 Organik Gelişimin En önemli Adımı #hashtag

Kimse instagramda hashtag gücünü yadsıyamaz. Gerçekten pek çok takipçiyi kazanmanın ilk yolu hashtagtir. Hashtagi iyi kullanmanın en kolay yolu ise araştırmadır. Sattığınız ürünleri en çok hangi hashtagler ile sunmaktalar. Bunun için instagram keşfet bölümüne gelerek çok hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

instagram keşfet

burada önemli olan her grup hashtagte farklı hashtagler kullanmaya özen gösterin. İnstagram en fazla 30 hashtag’e izin veriyor. Ama benim tavsiyem 10 üzerine çıkmamanız yönünde. Çünkü instagramın bir diğer önem verdiği şey gönderi kalitesidir. her seferinde farklı hashtagler kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Açıklama bölümünde mutlaka ürünü anlatacak detaylar yazın ve yoruma teşvik edici sorular sormaya gayret edin. Popüler hashtagleri keşfederek onları ürününüzle ilgili olanları özellikle ekleyebilirsiniz. Hacimi yüksek hashtaglerin yanına az hacimli hashtagleri de eklemenizi tavsiye ediyorum.

#3 Reklamın Gücü

Pek çok işletme benim bütçem yok veya çok az diyerek reklam girmiyor. Bunun yerine çok daha riskli takipçi kazanma yollarına giriyorlar. Öncelikle kesinlikle takipçi satan firmalara itibar etmeyin. Sahte takipçiler bir süre sonra silinecek ve sayfanıza zarar verecektir. Az ama öz olsun mantığını her zaman aklınızda bulundurun. On bin sayfalık bir takipçisi olan sayfa %1 beğenme alıyorsa gönderilerinde ne yazık ki başarılı değildir. Ama bin kişilik bir sayfa %10 %15 arası beğenme alıyorsa gönderilerinde başarılıdır. İşte burada atlanmaması gereken önemli bir adım reklamdır. İşletme sayfanızı oluşturduğunuzda instagramdan veya facebook panel üzerinden reklam girebilirsiniz. Bu bütçe haftalık 100 lira hatta 50 lira bile olabilir.

#4 İnstagram Alışveriş Onayı Almak.

İnstagramın sağladığı bir diğer özellik ise instagram içinde direk ürün fiyatlarını ve linklerini paylaşabileceğimiz alışveriş sistemidir. Burada ne yazık ki her sayfaya onay verilmemekle birlikte bence bir denemenizde yarar var.

Onay Almak için

  • İnstagram uygulamasının en son sürümüne sahip olduğunuzdan ve hesabınızı bir işletme profiline dönüştürdüğünüzden emin olun.
  • Instagram hesabıyla ilişkili Facebook sayfasında veya İşletme Yöneticisi hesabında yönetici olduğunuzdan emin olun.
  • Facebook’ta ürün kataloğunuzu oluşturun .
  • Hizmet değil, fiziksel mal sattığınızdan emin olun.

Şu anda sınırlı sayıda işletmeye bu imkanı sunduklarını söyleyelim.

Instagram Uygulamasında Instagram’da Alışveriş özelliğini etkinleştirme
Instagram Uygulamasından ürünleri öne çıkarma özelliğini etkinleştirmek için:

Profilinize gidin ve sandviç simgesine dokunun
Ayarlar’a tıklayın
İşletme’ye tıklayın.
Alışveriş’e tıklayın. Not: Alışveriş gözükmüyorsa şu anda onaylanmamıştır.
Devam’a tıklayın
İşletme hesabınıza bağlayacağınız bir ürün kataloğu seçin.
Bitti’ye tıklayın.

#5 Yardımlaşın.

Sizin gibi pek çok işletme var. Burada doğru kişilere ulaşıp birbirinize yardım edebilirsiniz. Buna çapraz paylaşım diyoruz. Bir işletme sizi bir üründe etiketleyebilir. Bunu neden mi yapsın. Çünkü bunu yaptığında sizin potansiyel müşterilerinize ulaşabilir. Aynı şekilde sizde onu veya onları etiketleyerek potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Profilinde sizin sayfanızı takip etmeyi önerebilir. Ayrıca bazı sayfalara rica da bulunabilirsiniz.

#6 İnfluencer Etkisi.

Eğer sevilen bir instagram fenomeni sizin ürününüzü giyiyor veya mideye indiriyorsa bu büyük bir etki yaratabiliyor. İnsanlar sevdikleri insanları taklit ederler. Çok takipçili sayfalar yüksek bedeller isteyebilir. Ama yeni yeni büyüyen sayfaların da sizin reklam bütçenize ihtiyacı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.