SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Google Haritalar Seo (Maps) | Google Haritalarda Yükselme 10 Adım

SEO
google haritalar seo

Kategori :

SEO

Paylaş :

Google haritalar seo için çok önemli ipuçları hazırladık. Google haritalarda yükselme çoğu işletme için bulunmayacak bir fırsat. Google haritalarda yükselen işletme çok hızlı bir ciro kazancı sağlayabiliyor. Burada Google harita seo çok önem arz ediyor. Öncelikle seo nedir? Kısaca değinelim. Seo: arama motoru optimizasyonu yani search engine optimization kısaltılmışıdır. Seo google aramalarda üst sıralarda ve öncelikli olarak birinci sayfada yer almaktır. Hatta ilk 4 sıra çok önemlidir. O halde seo bu kadar önemli ise Google haritalar seo ne kadar değerlidir. Çoğu aramada google önceliği harita kayıtlarına vermektedir. Örnek vermemiz gerekirse.

google haritalar seo

Google Haritalar Seo

Aramalarda doğal sonuçlardan (Serp) bölümünden önce google haritalarda işletme kayıtları gözükür. Bu gerçekten önemlidir. Çünkü buradan hem sitenize trafik alırsınız. Hem de müşterileriniz anahtar kelimenizde size ulaşır. O halde gelin 10 adımda kayıtlarınızı yükseltelim.

Google Haritalar Seo ile 10 Adım:

Odak Anahtar Kelimenizi Belirleyin

Öncelikli yapacağımız odak anahtar kelimenizi belirlemek. Bunu yaparken arama hacimlerine önem vermeniz gerekebilir. Arama hacmini yüksek seçeceğiniz bir kelime size çok kar sağlayabilir. Burada sektörden sektöre değişkenlik gösteren bir durum vardır. Kısaca uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diğer Önemli Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Yapacağınız ikinci adım 5 adet önemli diğer anahtar kelimeleri belirlemek. Bir lokanta ise “ev yemekleri” odak ise “saç kavurma” “mantı” gibi kelimeler alt kelimeler olabilir. Bunları da hem sektördeki arama hacmi ve hemde işlevlik açısından belirlemek önemlidir.

Başlık Belirleme Zamanı

Yerel seo burada çok önemli. Konya’da ev yemekleri satmak isteyen biri için Ankara’da çıkmanın hiç bir önemi yok. O zaman örnek verecek olursak

Konya Ev Yemekleri | Mantı Çeşitleri | Masal Yemek Evi gibi 3 anahtar kelimenin olacağı bir anahtar kelimeler geçirelim burada Konya Ev Yemekleri bizim odak kelimemiz. Masal Yemek Evi Branding (Marka) ve Mantı çeşitleri ise ihtiyacımız olan anahtar kelimelerden biri.

Açıklama Bölümü

Şimdi burada çok önemli bir bölüm var. Açıklama bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır. Bunlardan biri 750 karakterlik açıklama bölümüdür. Açıklama odak anahtar kelime ve alt anahtar kelimeler ile eksiksiz doldurulmalıdır. Burada iyi bir seo yazısı yazmak çok önemlidir.

Bilgi Bölümü

Eksiksiz doldurulmalı. Ana kategori doğru seçilmeli. Hizmet bölgeleri geniş tutulmalı. Çalışma saati girilmeli. Eğer 24 saat açık bir kurum ise mutlaka saatte bu girilmeli. Özellikle Büfe vb yerler için geçerli olabilecek bir durum. Bu şekilde detaylı ve iyi bir giriş yapılırsa Google harita seo olarak çok iyi oturacaktır.

Fotoğraflar Bölümü

Eğer doğru şekilde bir harita kaydı yaptıysanız ve işletmeniz fiziksel konumda ise fotoğraflar çok önemlidir. Bu işletmenizin doğru şekilde gözükmesi ve tanınması için çok önemlidir. Google haritalar seo için çok önemli bir diğer adımda işletmeyi tanıtan fotoğraf detaylarıdır. Fotoğrafların görünürlüğü çok daha fazladır. Detaylı bir harita kaydı için iç mekan, logo, dış mekan ve diğer tüm fotoğraflar önem arz etmektedir. Fotoğrafları  mutlaka güzel bir şekilde çekin.

Yorumlar Çok Önemli!

Yorumlar neden bu kadar önemli? Çünkü yorumlarda geçen anahtar kelimeler sıralamada çok önemli kazanç sağlamanıza yarıyor. Konya ev yemekleri anahtar kelimesi ile yazılan 10 tane yorum sıralamayı değiştirebilir.

Burada yorumun olumlu olması ve kişinin iyi puanlama vermesi çok önemlidir. Ben müşterilerime yorum yaparken bu kelimeyi de geçirebilir misiniz diye rica da bulunuyorum. Çoğu müşterim bunu yapıyor.

SEO Web Sitesi Önemli.

Bir web siteniz varsa ve seo alt yapılı ise Google haritalara bağlı ise harika sonuçlar almanız mümkün. Çünkü sıralamayı etkileyen bir diğer faktörde kesinlikle seo alt yapılı bir web sitesidir. Burada benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Google haritalar seo için doğru şekilde bir işlem yapmak istiyorsanız web siteniz mutlaka olmalıdır.

Google Haritalarda Yapılan İşlemler.

Küçük ama etkili bir işlemde işyerinizi ararken veya giderken konum alarak gitmek çok etkilidir. Müşterilerinize tarif etmek yerine konum gönderin. Whatsapp konum göndermek için Foursquare eklemeniz gerekmektedir. Google haritalarda yükselmenizi sağlayacak bir diğer işlem kesinlikle budur.

Diğer Haritalara Ekleyin.

Yandex haritalar, Swarm, Foursquare, Apple haritalar, Yelp ve bunun gibi pek çok haritaya konumunuzu ekleyin. Bu sayede çok ciddi dönüşler alabileceksiniz. Ayrıca buralada açtığınız haritalar web site seonuzu olumlu etkileyecektir.

Bonus.

Kesinlikle harita linkinizi sitenizde paylaşın ve başka sitelere backlink olarak eklemeye çalışın.

Size Google haritalar seo işlemlerini anlattık. Umarım yazımız yararlı olmuştur. Yorumlarda bu konu hakkında daha fazla konuşabiliriz. İsterseniz profesyonel harita desteği verebiliriz. Okuduğunuz ve desteklediğiniz için teşekkür ederiz. Ender Çene Ankara Seo Ajansı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.