SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Facebook Grubunu Büyütmenin Yolları

Sosyal Medya
facebook grup yönetmek

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Bir facebook grubunuz var, veya yeni açmak istiyorsunuz… Grubunuzu kurduktan sonra ilk iş gruba takipçi toplamaktır.Yani önemli olan şeylerden biri, Facebook grubunu büyütmektir. Fakat bu sanıldığının aksine bayağı zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Üyelere özel bir grupta büyümek; davetler ve keşfetme ile sınırlı kalabiliyor. Burada pek çok büyük grubun taktiklerini size sunacağız.

facebook grup ayarları
facebook grup ayarları

#1 Grubun İsmi ve Anahtar Kelime 

Eğer grubunuzun facebook aramalarında bulunmasını istiyorsanız, grubunuzun konusu ile ilgili bir isim koymak önemlidir. Grubunuzu bu şekilde facebook’ta bulunabilir olacağını unutmayın.

#2 Açıklamayı anahtar kelime ile güçlendirmek gerekebilir.

Grubun açıklamasını, doğru anahtar kelimeler ile güçlendirmeniz gerekir. Bu sayede, hem üye olmak isteyen kişiler sizin ne ile ilgili bir grup olduğunuzu anlar hem de facebook sizin bulunmanızı kolaylaştırır.

#3 Ayarlarda Etiketleri Mutlaka Girin.

Etiketler; grubun kolay bulunmasına yardımcı olur. Grup aramalarında çıkabilmek için mutlaka etiketleri girmelisiniz.

#4 Kapak ve Tasarım

İyi bir kapak tasarımı üyelerin dikkatini çekecektir. Bu da grubun tasarımını çok önemli yapmaktır. Belli zamanlarda kapağı değiştirmek grup ile ilgilenildiğini gösterir.

#5 Grup ayarlarını doğru yapmak.

facebook grup ayarları 2

Grubunuzun açık veya kapalı grup olması sizin seçiminizdir. Kapalı grup, daha hızlı büyüyebilir. Ama bu açık grup içinde geçerli olabiliyor. Yukarıda resimde belirttiğim bölümler önemlidir. Sorular sorarak üyelerinizin seçimini değiştirebilirsiniz.

#6 Gelelim İşin Püf Noktalarına

Günlük mutlaka 2 ile 5 paylaşım yapmalısınız. Sayıyı arttırabilirsiniz. Ayarlardan paylaşımlarınıza konu ekleyebilir ve böylece grup kalitenizi arttırabilirsiniz.

Üniteler ekleyerek, grupta etkileşimi arttırabilir ve böylece grubun kalitesini arttırabilirsiniz.

İnsanların ilgisini çekecek ve yorum ile etkileşime girecek içerikler oluşturabilirsiniz.

#7 Tabii ki facebook grup İstatistikleri.

facebook istatistikleri

Grup istatistiklerine her gün bakmalı ve incelemelisiniz.

facebook grup istatistikleri

Facebook grubunuzla ilgili tüm detayları, bu bölümden öğrenebilirsiniz. Bir ay veya belirlenen tarihler arası ne kadar üyeniz olduğunu ve diğer etkileşim bilgilerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Grubunuzu büyütmek için konuya hakim olmanız önemlidir.

facebook grup istatistikleri

#8 Paylaşımda Püf Noktalar

facebook’ta bir büyüme ivmesi yakalamak istiyorsanız sürekli bir paylaşım döngüsü yakalamalısınız. Güzel paylaşım yapan kişileri moderatör yaparak grubunuzu güçlendirebilirsiniz. Yönetimde adil olmalısınız. Ama en önemlisi paylaşımlarda benzersiz olmaya çalışmalısınız. Diğer gruplarda etkileşim yapan gönderilerinden ilham alın. Ama tasarımlarınızda farklı olun. Özgün içerikler oluşturmaya çalışın. Takip eden değil, takip edilen olun. Yalan haberler yapmayın. Facebook Click Bait durumu ile savaş halinde. Sansasyon yaratmak için yalan haber üretmeyin. Unutmayın, Bir süre sonra grubunuz kapanabilme tehlikesine düşebilir.

#9 Davet Edin ve Ettirin.

Önce kendiniz tüm arkadaşlarınızı gruba davet edin. Facebook tüm arkadaşlarınızı bir anda davet etmenize izin vermiyor. Ama işlemi tekrar edebilirsiniz. Daha sonra arkadaşlarınızdan bu işlemi yapmalarını rica edin. Grubunuzu büyütmenin en iyi yollarından biri davetlerdir. Grupta bulunan üyelerinizi de arkadaşlarını davet etmelerini teşvik edebilirsiniz. Gönderi yayınlayarak bunu sağlayabilirsiniz. Gönderide gruba daveti teşvik edici sözler söyleyebilirsiniz.

#10 Facebook Gruplarına Reklam Verilebilir mi?

Bu şu anda mümkün gözükmüyor. Facebook’ta grup için herhangi bir reklam özelliği yok. Ama bir sayfanız varsa onu gruba bağlayabilir ve sayfanızda ki üyeleri davet edebilirsiniz. Ayrıca sayfanıza sayfa beğenme reklamı girdiyseniz, dolaylı da olsa grubunuz içinde bir avantaj oluşturacaktır. Sayfanızdaki takipçileri gruba davet edebileceksiniz.

3 Responses

  1. Selam lütfen bana üyeleri nasil cogaltacagimi anlatirmisiniz çünkü benim facem yeni ve az kişi var benim arkadaşım olarak eski facemi kapattım. Orda cok arkadaşım vardı. Daha kolaydı üye toplamak

    1. Merhaba Ayla hanım grubunuzu büyütmek için mutlaka size ait bir facebook sayfa ile ilişkilendirmelisiniz. https://www.facebook.com/help/www/742706805906818?helpref=platform_switcher buradan sayfanızı ilişkilendirme detaylarını bulabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra mutlaka sayfanızda küçük bütçeli hedef kitlenize uygun şekilde sayfa beğeni reklamı girin. Sayfa beğeni reklamlarından sonra sayfanızdaki kişileri davet et butonu ile davet edin. Ayrıca konuda anlattıklarımı mutlaka uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.