SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Seo ve Sosyal Medya Birleştirme | Seo Sosyal Medya Teknikleri

SEO
seo-sosyal-medya-teknikleri

Kategori :

SEO

Paylaş :

Seo sosyal medya teknikleri nelerdir? Seo dediğimiz zaman sosyal medyayı ayrı düşünemiyorum. Özellikle bu 5 senede sosyal medyanın seo etkisi göz ardı edilemez. Bazı Seo uzmanları hala seo ve sosyal medyayı birlikte düşünmemeye devam edebilir. Ama biz onlardan bir adım öne geçelim gelin…

Seo websitesini arama motorlarına uygun şekilde düzenleme ve tasarlamaktır. Seo ikiye ayrılır onpage ve offpage seo olarak ama seo bunun dışında farklı bir alanda ilerlemeye başlamıştır. Artık çok daha akıllıdır. Google yıllardır neden tercih edilen bir arama motoru. Çünkü kullanıcıya en uygun sonuçları getiriyor. Google tek bir amacı var kullanıcı memnuniyeti. Kısaca kullanıcı olmazsa google olmaz. Bunun çok fazla farkında bu şirket. O halde siz google her kandırmaya çalıştığınızda büyük düşüşler yaşarsınız. Seo kuralları çok basittir. Kullanıcı için yaz ve içerik üret diğer temel kurallardan en önce bu gelir. Peki seo bu kadar basitse neden sonuç alamıyoruz diyorsanız… Temelde bunun tek bir sebebi var. Google anlamamışsınız.

Tüm arama motorlarının tek amacı en iyi sonuçları o yazılan kelimeye göre vermektir. Anahtar kelimenin mantığı budur. Eskiden bir yazı içinde 10larca anahtar kelimeyi geçirdiğinizde olay bitiyordu. Ama artık algoritma bir insan gibi okuyabiliyor ve değerlendirebiliyor. Sizi hem bir insan gibi hemde robot olarak kontrol ediyor. Yani sayfanızda yanıltıcı işlemler varsa güzel bir ceza almanız mümkündür.

Seo’nun mantığı aslında bundan ibarettir.

Seo Sosyal Medya Teknikleri Nelerdir?

1- Sosyal imleme yapmak size link kazandıracaktır. 

Sosyal medya ile ilgili çalışma yapmak size bedava link kazandıracaktır. Facebook vb gibi sitelerde ihtiyacınız olan linkleri kolaylıkla alacaksınız.

2- Sosyal medya size marka farkındalığı verecektir. 

Markanızın farkındalığını veya bilinirliğini arttırdığınızda  markanızın adıyla arama alacaksınız. Google ben bir markayım diyeceksiniz. Anahtar kelimelerinizde çıkmaktan çok daha önemli bir durum yaratmış olacaksınız. Yani benim markam endercene bu şekilde google da aramalarım artarsa seo’da anahtar kelimelerde yükselirim.

3- Sosyal medya bilinirliğinizi arttırır. 

Kimse sizi tanımıyorsa google sizi neden öne çıkarsın. Ha doğru harika bir on page seo yaptınız. Ne yazık ki o eskidendi. O halde bilinirliğinizi arttırmak için yapmanız gereken ana şey sosyal medya paylaşımlarını arttırmak ve reklam girmektir. Evet reklam girmekten korkmayın. Çok bütçe ile başlamanız gerekmiyor. Hemen bir facebook sayfa beğenme reklamı girerek başlayabilirsiniz.

[su_box title=”Facebook Sayfa Beğeni Reklamı” radius=”6″]Konuyu resimli olarak detaylı bir şekilde anlattım. Facebook beğeni reklamı nasıl yapılır?[/su_box]

4- Sosyal Medya Site Otoritesini Arttırmaya Yardım Eder.

Bunun için kaliteli ve güncel paylaşımlar yapın. Sosyal medya sayfalarınızın linklerini sitenizde paylaşın. Paylaş butonlarını sitenizde bulundurun. Profil resmi, hakkında bölümü vb bölümleri eksiksiz doldurun. Sitenizin linkini eklemeyi unutmayın. İnstagram hikayeler ve Facebook hikayeleri etkili kullanın. Bu sayede Sosyal medya ile sitenizin otoritesi artacaktır.

5- Sosyal Medya Kullanıcı Etkileşimi Sağlar. 

Facebookta veya diğer sosyal medya ağlarında alacağınız yorumlar ve mesajlar sayesinde sitenizin etkileşimini arttırabilirsiniz. Sitenizi aktif kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Sitenize yazılan yorumlar kadar önemli olan sosyal medyada yazılan yorumlar ve etkileşimlerdir. Onun için etkileşimi arttıracak şeyler paylaşmanız çok önemlidir.

6- Markalaşmanızı hızlandırır. 

Seo konusunda hiç bir şey yapmayan bazı siteler sosyal medyada yaptıkları etkileşim ile markalaşmıştır. Bu sayede google onları öne çıkarır. Google neden böyle yapar peki ilk dediğimiz şeye gelmiş oluyoruz. Kullanıcı deneyimini en yüksek seviyeye çıkarmaktır amaç. Eğer ortalama bir site sosyal medyanın gücünü iyi kullanarak bir markalaşma başardıysa o artık istediği kelimelerde ilk sayfalara gelebilir. Bunun pek çok örneğini google’da arama yaparken görebilirsiniz.

7- Sosyal Medya İndexlenmenize Yardım Eder.

Sosyal medyada bir arama motorunu içinde barındırır. Evet facebook’tan, pinterest’te hepsinin ciddi arama özellikleri vardır. Burada paylaştığınız her şey indexlenir. İndexlenme sayesinde seo için bir artı puan hanenize yazdırmış olursunuz.

8- Sosyal medyada marka olduğunuzda google artık sizi sever.

Sosyal medyayı bir duyuru alanı olarak düşünün. Sizi seven insanlarla dolu bir sayfanız varsa google da sizi sevecektir. Evet evet kullanıcı deneyimi dedik ya. Bu çok önemli kullanıcılar sizi severse google da sever. Onlar sizi sevmezse çok fazla şansınız yok derim.

9- Reklamların gücünü kullanın. 

Bir mobilya firması bunu yaptı ve aramalarda hep birinci sayfada ve bu firma büyük bir firma değil. Ama doğru bir şekilde sosyal medyada fenomen oldu. Bunu para harcayarak yaptı. Başarılıda oldu… Google’da onun sitesini ödüllendirdi. Bu sayede satışlarını 7 kat arttırdı.

10- Sosyal medyanızı iyi yönetin. 

Sosyal medya sadece link paylaştığınız bir yere dönüşmesin. Onu iyi kullanın onun gücünü kullanın. Bu sayede sosyal medya gerçek anlamda seo ile işbirliği yapmış olur. Kısaca seo ile sosyal medyayı birleştirin.

Sosyal Medyanın Seo Etkisi yazısını okumak için linke tıklayın.

Yorum ile bize istediğiniz her kafanıza takılan soruyu sorabilirsiniz. Ayrıca bize facebook mesaj ile ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.