SİNERJİ.ESNEKLİK.ODAK

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar | Nasıl Olunur?

Sosyal Medya
dijital pazarlama uzmanı

Kategori :

Sosyal Medya

Paylaş :

Çağımızda en çok iş imkanı teknoloji ile ilgili işlerde mevcut. Bunların içinde Dijital Pazarlama Uzmanı da var. Peki dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar? Konu başlıklarıyla bu konuyu incelemek istiyorum. E-ticaret sitelerinin sayısı son iki yılda 100 katı kadar arttı. Kısaca her perakende firma bünyesinde bir e-ticaret sitesi oluşturuyor. Burada ise bu işin uzmanlarına ihtiyaç duyuyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Türkiye’de gelişmekte olan sektörlerin başında e-ticaret geliyor. E-ticaret internetten satış olarak adlandırabileceğimiz bir alandır. Müşteri e-ticaret sitesine girer. Ürünü sepete ekler ve ödeme seçeneklerinden birini seçerek işlemi tamamlar. Burada hiç bir fiziksel mağazaya gitmemiş ve genellikle müşteri temsilcisi ile görüşmemiştir. İşlemi tamamladıktan sonra ürün kargo firmaları aracılığıyla müşteriye teslim edilir. Sürecin kurgusu e-ticaret uzmanına aittir. Süreçteki pazarlama ise tamamen dijital pazarlama uzmanının işidir. Dijital pazarlama markayı dijital medyada tanıtma sürecine verilen isimdir. Dijital medyadan kasıt ise Sosyal medya, internet ve mail vb. dijital ürünlerdir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital pazarlama uzmanı tüm dijital medya süreçlerini yöneten ve markayı dijital platformlarda tanıtan kişidir. Bu kişinin Sosyal Medya, İnternet ve Google Ads gibi alanlara hakim olması beklenir. Seo ve Sem süreçlerini yönetmesi gerekmektedir. Ayrıca Web sitelerinde gerekli donanıma sahip olması beklenmektedir. Görsel ve yazılı programlara hakimiyet bilgisi olması gerekmektedir. Dijital medyanın genelinde yapılması gereken tüm reklam çalışmalarına hakim olması gerekmektedir. Kısaca Dijital pazarlama uzmanı 10 kaplan gücünde olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık pazarlama ve iletişim bölümlerinden mezun olan kişiler için hızla bu sektöre adım atma şansı doğacaktır. Ayrıca kendini geliştiren ve yeterli donanıma sahip herkes için bu iş kapısı açıktır. İş sektöründe çok fazla ihtiyaç duyulan bir alandır. Freelance veya Firma bünyesinde çalışabilirsiniz. İş dünyasında gerçekten önemli bir konuma gelebilir ve hızla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne kadar Maaş Kazanır?

Kendini geliştirilmiş ve uzmanlaşmış bir kişinin alacağı maaş 4.000₺-12.000₺ arasında değişiklik gösterebilir. Kişi sektördeki lider firmalardan birine girdiği takdirde çok daha yüksek bir maaş ve prim ile çalışabilir. Dijital pazarlama sorumlusu, uzmanı, yardımcısı ve müdürü gibi belli basamaklar vardır. Firmalarda işini doğru yaptığı ve cirolara etki gösterdiği takdirde çok hızlı bir şekilde yükselir.

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı birlikte hareket eden bir uzmanlık alanıdır. Kısaca Sosyal medya uzmanı kendini seo ve sem alanında geliştirerek dijital pazarlama uzmanı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Blog

Son Yazılarımız

Dijital Pazarlama ile İlgili Her Konuya Buradan Ulaşabilirsiniz.